Sevan

http://sevancity.am/Pages/Home/Default.aspx

Počet obyvatel:

19 200

Vzdálenost od Vinoře:

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Jerevan aktuálně neexistuje. Přímé spoje jsou z Vídně a nebo Berlína. Cesta autem by trvala 41 hodin.

Sevan  je město a známá turistická destinace v Arménii. Leží v provincii Gegharkunik na severozápadních březích jezera Sevan. Bylo postaveno v nadmořské výšce 1 905 m n. m., 64 kilometrů od Jerevanu, hlavního města země. Město je obklopené Sevanským národním parkem.
Původní osada byla založena roku 1842 ruskými náboženskými exulanty. Do roku 1935 se osada nazývala Jelenovka. Byla pojmenovaná po dceři ruského cara Pavla I. Až do konce 19. století v osadě žili převážně Rusové. Východně od města leží Sevanský poloostrov, který je domovem jednoho z nejpozoruhodnějších příkladů arménské středověké architektury, klášteru Sevanavank z 9. století. V současnosti se klášter, známý svými chačkary, skládá ze dvou části: Surp Arakelots a Surp Astvacacin. Klášter stál původně na jižním břehu malého ostrůvku, avšak následkem umělého vypouštění jezera za vlády Josifa Stalina, hladina klesla asi o 20 metrů a z ostrova se stal poloostrov. Další důležitou náboženskou stavbou je Vaskenianská teologická akademie, otevřená v roce 2004.

Turistické a kulturní zajímavosti: 

Během krátkého léta v regionu se Sevan promění v oblíbené plážové letovisko. Mnoho profesionálů a amatérů navštěvuje město, aby na břehu procvičovalo své oblíbené druhy sportů, včetně plážového fotbalu, plážového volejbalu, windsurfingu a dalších druhů vodních sportů, a to prostřednictvím mnoha pláží a zařízení podél celého pobřeží jezera, jako je vodní park jezdecký klub, tenisové kurty, hřiště na malý fotbal a basketbal atd.
Hlavním cílem milovníků ekoturismu je Sevanská botanická zahrada a hlavně Sevanský národní park, který byl založen roku 1978 kvůli ochraně Sevanského jezera a přílehlých regionů. Funguje jako výzkumné centrum pro monitorování ekosystémů a zajišťuje různá ochranná opatření. Park leží na území o rozloze 1 501 km². Je obklopený několika horskými pásy. V parku lze nalézt asi 1600 druhů rostlin a 330 živočišných druhů. Park je rozdělen do 3 zón: národní rezervace, rekreační zóna a zóna pro ekonomické účely.

Kontaktní osoba:

Robert Rytina