Prague

Prague

https://www.cityofpragueok.org/; https://www.facebook.com/City-of-Prague-281103925283522/

Velikost:

4,6 km2

Počet obyvatel:

2386 (sčítání v roce 2010, oficiální aktuální odhad je cca 2500)

Vzdálenost od Prahy je cca 8300 kilometrů, letecké spojení asi 20 hodin (minimálně 2 přestupy).

Prague je malé městečko ve státě Oklahoma, okrese Lincoln, které bylo založeno emigranty z českých zemí v roce 1902. Postupem času se stalo centrem emigrantů z českých zemí a Slovenska. Do dnešního dne je město hrdé na svoje české kořeny. Udržují české zvyky a snaží se propagovat českou kulturu na území USA a to i přesto, že již téměř nikdo nemluví česky. I přesto můžete spatřit místní obyvatele, jak v českém kroji, zpívají český text a tančí u toho polku (i když textu vůbec nerozumí). Prague se nachází na území, kam byly v 70. letech 19. století přesídleny kmeny Saxů a Foxů z okolí Huronského a Michiganského jezera a přejmenováni na Chickasaw.

Nejvíce Prague proslavil Jim Thorpe. Sportovec Indiánsko-bělošského původu, který se stal Olympijským vítězem v pětiboji a desetiboji a následně byl úspěšným hráčem amerického fotbalu.

Turistické a kulturní zajímavosti:

Největší kulturní akcí je The Kolache festival – Koláčový festival (http://www.praguekolachefestival.com/). Koná se vždy první květnovou sobotu a počet lidí ve městě se zvětší až na cca 10 000. Jedná se o oslavu československého dědictví a tradic. Celé město peče koláče, které jsou následně prodávány jeho návštěvníkům jako typicky český pokrm. Jeho součástí je soutěž o nejhezčí krojované účastníky, a to od předškolních dětí až po seniory, tancování české besedy a následně taneční zábava za zvuků živé hudby. Každý rok je volena Královna festivalu, která město celý následující rok reprezentuje a navštěvuje ostatní setkání krajanů. Návštěvníci mohou během festivalu navštívit i výstavu automobilů, jarmark a pouť.

Prague historical museum (http://praguechamber.org/community/the-prague-historical-museum/). V tomto muzeu se můžete seznámit s historií města a také vidět spoustu předmětů, které si obyvatelé přivezly z původní domoviny. Zároveň i umělecká díla, která znázorňují vzpomínky obyvatel na původní vlast. Zde se dozvíte nejvíce o slavných rodácích a všem, co je s Prague spojené.

Chickasaw cultural center – v blízkém městě Sulphur je možné navštívit kulturní centrum kmene Chickasaw, kde se návštěvník dozví veškeré informace o historii tohoto kmene a bude mít možnost vidět ukázky tanců a tradičních řemesel. Zároveň je možné ochutnat i místní speciality v oblasti gastronomii.

Nejbližší velké město je Oklahoma City (zároveň i nejbližší letiště), cca hodinu cesty. V blízkém okolí jsou ještě města Tulsa a Dallas.

Nádhernou možnost ubytování nabízí domek v centru Prague – http://reddoorguesthouse.com/.

Možnosti stravování:

Cow Pokes BBQ https://www.facebook.com/CowpokesBBQDinerLLC/

The Kitchen https://www.facebook.com/The-Kitchen-Prague-OK-333556637297425/

Sonic Drive-In https://locations.sonicdrivein.com/ok/prague/1113-w–main-street.html

Kontaktní osoba:

Michal Zítek – Michal.zitek@praha-vinor.cz; na místě poté ideální navštívit Museum či přímo radnici. Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a zejména na návštěvníky z té opravdové Prahy 😊