Schulzendorf

Schulzendorf

Počet obyvatel:

8167 (k 31. 12. 2017)

Vzdálenost z Vinoře:

325 km, cca 3:10 jízdy autem (trasa přes Ústí nad Labem a Drážďany na Berlín)

Obec leží v Braniborsku na jihovýchodním předměstí Berlína. V těsném sousedství se nachází právě dokončované letiště Berlin-Brandenburg. Schulzendorf tvoří prakticky souměstí se dvěma dalšími obcemi – Eichwalde a Zeuthen. Jedná se o klidnou, rezidenční zástavbu v blízkosti rozsáhlé oblasti jezer na řece Sprévě.

Historie spolupráce:

Partnerství s Vinoří trvá od roku 2007. Od roku 2008 se každoročně koná mezinárodní dětský letní tábor, v jehož pořádání se Vinoř střídá se Schulzedorfem a polskou Kargowou. Tradiční jsou také fotbalové turnaje, pořádané v Schulzendorfu při příležitosti oslav nového roku. Již několik let (od roku 2016) Vinoř organizuje podzimní komorní koncerty vážné hudby v Schulzendorfu.

Turistické a kulturní zajímavosti

Zámek – Nachází se poněkud stranou v okrajové části Starý Schulzendorf. Jde o původní šlechtické sídlo, které koupila významná berlínská židovská rodina Israel a přestavěla ho v roce 1888 v neorenesančním slohu. Stavbě dominuje vysoká čtyřboká věž. Vrchol střechy je prosklený – bývala zde zimní zahrada. V současnosti je objekt zámku prázdný a provádějí se jen nejnutnější udržovací úpravy. Okolní park je zpustlý. Richard Israel, majitel zámku zahynul za války v Terezíně. V současnosti existuje plán zámek renovovat a využívat jako hotel a konferenční centrum, nicméně čeká se na vhodného investora.

Kreuzkirche – Evangelický kostel vybudovaný v roce 1952, již v době NDR. Jsou zde umístěny původní varhany ze staršího místního kostela.

Patronatskirche – Neogotická stavba z roku 1865 v sousedství zámku. Kostel byl odsvěcen roku 1979. V současnosti slouží jako kulturní prostor pro výstavy a koncerty. Právě zde vystupují umělci v rámci koncertů pořádaných každoročně na podzim Vinoří jako partnerským městem.

Typy na ubytování a stravování

V Schulzendorfu je menší nákupní centrum (Aldi a Edeka) a také menší asijská restaurace Momo.

Ubytování dostupné v sousedním Eichwalde, hotel Port Inn (Bahnhofstrasse 10).

Zde v blízkosti dostupných několik restaurací – italská (Trattoria Pane e Vino, Grünauer Straße 47), řecká (Ratskeller Santorini, Bahnhofstraße 12), mexická (Restaurant Mayas, Grünauer Straße 51), cukrárna (Marios Eiscafe, Bahnhofstraße 75) a obchod s potravinami (Edeka).

Kontakt ve Vinoři:

Hana Šůrová

Turistické informace:

radnice Schulzendorf (Richard-Israel-Straße 1), nejbližší turistické informace v  obcích Königs Wusterhausen nebo ve Schönefeldu.