Kargowa

Kargowa

http://www.kargowa.pl/

Rozloha:

128.47 km2

Počet obyvatel:

město Kargowa cca 3600, jako městsko-vesnická obec s rozřířenou působností, tj. i s okolními vesnicemi cca 5700 obyvatel

Vzdálenost od Vinoře:

nejkratší trasa autem cca 333km, cesta trvá více než 4 hodiny.

Obec Kargowa leží v západním Polsku a správně náleží do okresu Zielona Góra (Powiat zielonogórski), vzdáleného cca 29 km, v Lubušském vojvodství (Województwo lubuskie). Pod Kargowou spadají další obce: Chwalim, Dąbrówka, Kaliska, Karszyn, Nowy Jaromierz, Obra Dolna, Przeszkoda, Smolno Male, Smolno Wielkie, Stary Jaromierz, Szarki a Wojnowo.

Něco z historie:

První zmínka o Kargowé je z roku 1360. Od roku 1637 měla výsadu pořádat čtyřikrát ročně výroční trhy a roku 1661 jí byla udělena městská práva.V roce 1641 získal obec hrabě Jerzy Unrug, v rukou jeho potomků Kargowa zůstala do roku 1837, kdy městečko pomocí nuceného odkupu převzala pruská vláda.

Domy na náměstí a přilehlých ulicích pocházejí z poloviny 19. století (původní dřevěné domy padly roku 1855 za oběť požáru). Město má zachovanou původní dispozici a najdeme v něm různé historické památky: radnici, kostely a palác s přilehlým parkovým komplexem.

Radnici, vybudovanou roku 1856, zdobí pamětní deska připomínající událost, díky níž se Kargowa stala jediným městem v západním Polsku, v němž posádka, vedená kapitánem Więckowskim, kladla ozbrojený odpor po druhém dělení Polska.

Palác, pocházející ze 17. století, je bývalým sídlem majitelů města, rodiny Unrugových. Jedním z nejoblíbenějších míst odpočinku je park sousedící s palácem. V 6,5 hektarovém parku se nachází 25 druhů stromů, mezi nejcennější patří: buky, habry, douglasky a tisy. Nejnavštěvovanější je široký buk s obvodem 750 cm a výškou 28 metrů.

Ve městě jsou dva kostely: farní kostel sv. Vojtěcha, postavený ve dvacátých letech 20. století na místě staré kaple, a pozdně klasicistní (dříve evangelický) kostel z let 1801-1805, nyní zasvěcený sv. Maxmiliánu Kolbemu.

Neobarokní palác ve Wojnowě, postavený v roce 1910 na místě původního paláce, obýval až do roku 1944 holandský vévoda Bernhard von Lippe-Biesterfeld. V současné době slouží díky vynikajícímu mikroklimatu jako léčebné centrum pro děti s respiračními potížemi.

Turistické a kulturní zajímavosti v Kargowé a okolí:

Kargowa je členem spolku obcí „Region kozła“ („kozeł“ v tomto případě znamená „dudy“). V okolí se nachází několik jezer. Ve Wojnowu u Vojnovského jezera (Jezioro Wojnowskie) je levné a dobře vybavené rekreačního středisko. Je situováno v borovém lese přímo na břehu jezera, nabízí 120 lůžek v chatkách se sociálním zařízením, jídelnu a tenisový kurt. Turisté, kteří si chtějí odpočinout od civilizace, jsou zváni k jezeru Linie. Je zde kemp a půjčovna vodního vybavení. Milovníci cykloturistiky mohou k jezeru dojet po malebné cyklostezce. Obě jezera jsou ideálním místem i pro rybáře. V lese u Chwalimu se nachází malebné jezírko Zacisze.

V okolí Kargowé vede několik oblíbených cyklotras:

  1. trasa v délce 38 km (z toho 12 km po cyklostezce), potřebný čas 5 hodin: Kargowa – Linie (jezero) – Leśniki – Babimost (památky) – Nowe Kramsko (letiště) – Kolesin- Stare Kramsko – Chwalim (jezero) – Kargowa.
  2. trasa v délce 15 km , potřebný čas 1 hodina: Kargowa – Kopanica – Mała Wieś – Wąchabno (jezero) – Linie (jezero) – Kargowa.
  3. trasa v délce 28 km, potřebný čas 3 hodiny: Kargowa- Linie – Leśniki – Babimost – Kuligowo – Wojnowo – Linie – Kargowa.

Agroturistické farmy najdete v obcích Stary Jaromierz 54, Smolno Mały 6 a Wojnowo 10A.

http://www.regionkozla.pl/

V Kargowé se každý rok v červnu koná Mezinárodní svátek čokolády (Międzynarodowe Święto Czekolady). Během něho můžete navštívit tamní továrnu firmy Nestlé, vyrobit a ozdobit si vlastní oplatky, shlédnout různá hudební vystoupení, ochutnat místní speciality a setkat se se zástupci našich partnerských měst (Schulzendorf, Kargowa). Krátký film o této slavnosti ke shlédnutí zde: http://www.kargowa.pl/pl/content/%C5%9Bwi%C4%99-czekolady-film-promocyjny.

V září se koná Polsko-německý filmový a divadelní festival Macieje Kozłowskiego (Festiwal Filmu i Teatru im. Macieja Kozłowskiego). Festival je věnovaný památce místního rodáka a prvního čestného občana Kargowé, velkému polskému herci Macieji Kozłowskiemu.

Tipy na ubytování a stravování:

Penzion s restaurací Ciao Ciao

https://e-turysta.com/pokoje-goscinne-ciao-ciao-kargowa-115829.html

Hotel Gościniec TK

https://e-turysta.com/gosciniec-tk-kargowa-141427.html

Kontaktní osoba:

Mgr. Magdalena Rytinová (email: magdalena.rytinova@vratelier.cz)

http://www.biblioteka.kargowa.pl/