Laveno Mombello

Laveno Mombello

http://www.comune.laveno.va.it/servizi/notizie/notizie_homepage.aspx

Počet obyvatel:

8703

Vzdálenost od Vinoře:

Nejpohodlnější cesta z Vinoře do Lavena je letecky do Milána, poté přímým vlakem do Lavena Mombella za méně než šest hodin. Nejkratší cesta automobilem či autobusem trvá osm a půl hodiny a je 850 kilometrů dlouhá.

Laveno-Mombello správně spadá pod okres Varese a nachází se v kraji Lombardie. Laveno Mombello se rozprostírá na břehu Lago Maggiore a pod úbočím kopců a hor. Vzniklo spojením tří obcí – Lavena, Mombella a Cerra v roce 1927. Na severovýchodě hraničí s Castelveccana a na východě s Cittigliem, na jihu s Leggiunem a Sangianem a na západě s Lago Maggiore, tedy již s Piemontem. Laveno Mombello je největším přístavištěm na jezeře. Samotná obec se rozprostírá na břehu jezera a postupuje nahoru do kopců, kde se nachází národní park. Nad obcí se tyčí hora Sasso del Ferro, kam vede lanovka či oslí stezka, odkud je vidět na jezero a alpské předhůří a Milán, který je od Lavena Mombella vzdálen 78 kilometrů.

Historie spolupráce:

S italským Laveno Mombello Vinoř navázala spolupráci díky kontaktům hnutí Fokoláre v březnu 2009, kdy Prahu navštívil lavenský starosta Ercole Ielmini a setkal se starostou Františkem Švarcem. V dubnu 2009 se uskutečnila první oficiální návštěva Vinoře lavenského starosty Ielminiho spolu s delegací pro vzdělávání, kulturu a mládež Obě strany prezentovaly zájem o budoucí spolupráci v nejrůznějších oblastech. 18. července byla podepsána partnerská smlouva mezi oběma městy.
V říjnu 2009 vinořská delegace v čele s panem starostou Františkem Švarcem a místním farářem Pavlem Jančíkem navštívila Laveno Mombello a projednaly další možnosti spolupráce v oblasti kultury, sportu, školství, spolků, církví a veřejné správy.
Na počátku dubna 2010 se konal zájezd do Lavena Mombella, zejména z řad farníků, rodin a mladých, výpravu doprovodil náš pan farář Pavel Jančík. Výprava byla ubytována konviktu v Casa Gesú Bambino, prohlédla si všechny pamětihodnosti včetně keramického muzea, uskutečnila adrenalinový výjezd lanovkou na vyhlídku Sasso del Ferro, navštívila klášter sv. Kateřiny a Borromejské ostrovy, mladí se večer bavili v nedalekém Varese. Kromě bývalého starosty Ercola Ielminiho a paní Liviany, knihovnice, Laury, koordinátorky pro mladé a souboru Arnica vinořskou expedici přišla přivítat i nová starostka paní Graziella Giacon.
V druhé polovině července 2012 v Lavenu Mombellu probíhal první letní tábor vinořských děti.Ubytovány byly v konviktu Casa Gesú Bambino, věnovaly se turistice a navštívily i Milán a Turín. Na počátku července 2016 hudební soubor vinořských dětí pod vedením Kristýny Kolajové-Kučové v lavenské a mombellské oratoři představil muzikálové operky Z. Svěráka a J. Uhlíře „Červená karkulka“ a „Dvanáct měsíčků“. Na začátku letních prázdnin 2017 dětský hudební soubor Kristýny Kučové opětovně navštívil Laveno Mombello a v místních oratořích představil operkové muzikály „Růženka“ a „Dvanáct měsíčků“ Z. Svěráka a J. Uhlíře, představením předcházely tematické workshopy pro děti. Na cestě je doprovázel vinořský farář Vít Horák. 17. března 2018 se v lavenském kostele Chiesa vecchia uskutečnil koncert vážné hudby – dar MČ Praha – Vinoř italskému partnerskému městu. Vinoř reprezentovali renomovaní umělci Štěpánka Pučálková (mezzosoprán), Miroslav Sekera (klavír), Petr Maceček (housle). Na cestě je doprovázel radní pro kulturu Robert Rytina.

Turistické a kulturní zajímavosti:

Laveno Mombello je atraktivní místo díky své výjimečné poloze, sepjetím jezera a hor, unikátním mikroklimatem, flórou a faunou. Není tolik turisticky navštěvované a okázalé jako jiná jezerní města v Lombardii. Kromě církevních památek a pozůstatků rakousko-uherské pevnosti je zde stále patrná tradice výroby keramiky. Nachází se zde Muzeum keramiky a designu https://midec.org/, Do hor vedou nejrůznější cesty, nejoblíbenější je výjezd lanovkou na Sasso del Ferro, odkud je naprosto jedinečný výhled na jezero a Předalpí a vede tu nesčetně turistických cest. Na jezeru se rozprostírá lombardská perla – Borromejské ostrovyhttps://www.isoleborromee.it/ . Nedaleko Lavena Mombella se nachází poustevna (klášter) sv. Kateřiny del Sasso. Laveno Mombello je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Jezero nabízí koupání, vodní sporty, úbočí pak příjemnou pěší turistiku.

Tipy na ubytování a stravování:

Mnoho let využíváme ideální, rodinné a cenově dostupné ubytování pro mladé a rodiny v tak řečeném. červeném domečku – Ostello Casa Rossa, který patří obci a je deset minut od přístaviště a vlakového nádraží.http://www.ostellodilaveno.it/it/

Řadu let jsme se take ubytovávali v cenově velice přiznivém, poklidném a pohostinném konviktu Casa Gesú bambino, který vlastní překrásnou zahradu s výhledem na jezero Maggiore. https://ospitalitareligiosa.it/strutture/ad/casa-gesu-bambino,2491

Možností dalšího ubytování v hotelích či apartmánech je mnoho. Níže odkaz na některé:

https://hotelscan.com/it/search?geoid=x5we7s9vgkxt&ref=sem:google:cpc:g&aw_campaign_id=812471205&gclid=CjwKCAjw_YPnBRBREiwAIP6TJztOj2k8QfdOzMNOfwgtmsAYlBKoT1B_z9c_C7eOu4gnyWXeCiwGfxoCJ_gQAvD_BwE&checkin=2019-05-25&checkout=2019-05-26&rooms=2

Stravovat je možné kdekoliv, ať už v ubytovacích zařízeních či v osteriích, restauracích, pizzeriích a tavernách na každém rohu, nejlépe na nábřeží.

Za všechny jmenujme alespoň Hostaria del Golfo a pizzerii v Cerru.

http://www.hostariadelgolfo.com/

https://www.crocebiancacerro.com/

Kontaktní osoba:

Klára Löwensteinová (klaralowenstein@yahoo.it, 724 909 585),
v Lavenu Mombellu radní pro kulturu a sport, vzdělávání a sociální oblast Dott.ssa. Marisa Lenardon (lenardon@comune.laveno.va.it, 0332/625.504), knihovnice Dott.ssa Liviana Fontana biblioteca@comune.laveno.va.it, správce oratoří Igor Besozzi(igor@parrocchiamombello.it), koordinátorka pro děti a mládež Laura villa villa.cittiglio@yahoo.it, starosta Ercole Ielmini (ielmini@alice.it).