Koronavirus aktuality 10.3.2020 – průběžně aktualizováno

10. 3. 2020

Dnes byla přijata mimořádná opatření Ministerstvem zdravotnictví ČR

Mimořádné Opatření Zákaz Konání Akcí Nad 100 Osob Od 18 Hodin Dne 10. 3. 2020

Mimořádné Opatření Uzavření Základních, Středních A Vysokých škol Od 11. 3. 2020

Po konzultaci s ředitelem školy za zřizovatele MČ Praha Vinoř sdělujeme, že ZŠ je do odvolání od 11.3.2020 uzavřena a nebude v provozu ani kuchyně pro ZŠ, stejně tak nebude v provozu družina, ruší se i kroužky atp.

Mateřská školka zůstává zatím v provozu a to včetně stravování.

Právě probíhající lyžařský kurz ZŠ bude pokračovat a skončí v dříve plánovaném termínu  (sobota 14.3.202). Pokud by někdo z rodičů požadoval návrat dítěte dřív, je třeba si zajistit individuální dopravu.

Všechny potřebné informace k nároku na ošetřovné, které mohou rodiče dětí čerpat, pokud v důsledku uzavření ZŠ zůstanou doma s dítětem mladším 10 let naleznete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/-/karantena-a-osetrovne-informace-pro-rodice-a-skolska-obdobna-zarizeni-

ZŠ v ulici Prachovická 340 bude vydávat (potvrzovat) žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) již dnes 10.3.2020 do 16h a zítra od 7:15. Formuláře škola již má.


Informace ze setkání starostů všech MČ v Praze s primátorem dne 10.3.2020 od 18:40 ohledně opatření ke koronaviru.

Primárně není nutné v MČ ihned uzavírat Mateřské školky, nicméně některé MČ tak již učinily. Je to v kompetenci vedení školy ve spolupráci se zřizovatelem.

Lyžařské kurzy, které již jsou v běhu se nemají rušit.

Pokud je to možné, má probíhat částečná výuka pomocí zadávání úkolů, samostudia, nebo využívání moderních kolaboračních platforem k on i off line výuce.

Bylo všeobecně kritizováno rozhodnutí ministryně Maláčové, aby si rodiče chodili do škol s žádostí o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení. V Praze to znamená že 11.3. ráno může přijít více než 10,000 rodičů do škol s formuláři. V době, kdy je doporučeno neshromažďovat na jednom místě větší počet osob je to zcela kontraproduktivní a některé velké školy na to nejsou připravené. Nicméně zaměstnanec musí neprodleně informovat zaměstnavatele (třeba telefonicky) a papírový formulář dodat následně, jakmile to bude možné. Takže pokud škola vydá potvrzení např. za 2 dny dodá jej zaměstnanec následně.

Zároveň si hned po zasedání vyžádal primátor Zdeněk Hřib stanovisko ministryně Maláčové a ta souhlasila s tím, že je možné formuláře řešit i elektronicky (škola potvrzení vystaví a poskytne e-mailem). To pro zaměstnavatele stačí a originál bude třeba získat a předložit až dodatečně pro výplatu dávky.

Školy budou mít problém se zápisy do 1. tříd. Předpokládaný termín zápisů do školy bude buď odložen na konec dubna, nebo se bude řešit elektronicky. Magistrát k tomu dodá metodický pokyn.

Dopravní podnik od 11.3.2020 ruší školní linky MHD

DPP – v vestibulech metra budou umístěny stojany s dezinfekcí, pokračovat bude zvýšená dezinfekce všech vozidel MHD.

ZOO Praha zavře interiéry, botanická zahrada omezení počtu návštěvníků, bazény a podobná zařízení budou mít limit do 100 návštěvníků na areál.

Magistrát nemá dostatek dezinfekce a ochranných pomůcek. Fakulta chemickotechnologická ČVUT začala vyrábět dezinfekci v laboratořích a dnes vyrobila 40 litů a bude vyrábět mnohem více a bude to dodávat Magistrátu, který by jej následně distribuoval do MČ.