RONDEL – JAKO KŮL V PLOTĚ? Jdi do toho! Nebudeš litovat!

Akce pro celou rodinu (součást oslav 935 let od první písemné zmínky o Vinoři).

24. září 2023  v odpoledních hodinách
Registrujte se do projektu „RONDEL“ a pomozte nám postavit znovu palisády pravěkého rondelu. Potřebujeme asi 500 kůlů! Znovu postavit palisády? Ano, z vlastních těl. Stačí si stoupnout do řady na pár minut, než to celé vyfotíme a natočíme nám všem na památku. Podobně jako před pěti lety znak obce na fotbalovém hřišti. Pamatujete? Tehdy z toho byl REKORD! Realizace proběhne 24. září v odpoledních hodinách na místě vykopávek (mezi ulicemi Dražkovská a Českodubská).

Registrace na e-mailu: rondel @praha-vinor.cz
Registrovat se mohou jednotlivci, skupinky i rodiny. Do e-mailu nám napište, kolik by vaše rodina/skupina mohla čítat kolíků (vhodné pro děti od 130 cm, menší kolíky můžete vzít na ruku, ale započítáme vás jako jeden kolík). Každý registrovaný dostane drobný upomínkový předmět a POZOR: registrovaní mají šanci vyhrát lákavé VSTUPENKY.

JAKO KŮL V PLOTĚ? (vyšlo ve Vinořských novinách)
O vykopávkách z loňského července jsme již informovali ve Vinořském zpravodaji. Ale stále je ve Vinoři hodně lidí, kteří o této naší významné památce nevědí, což je trochu škoda. Máme být na co hrdí! A proto jsme se rozhodli pro netradiční osvětu vzpomínkovou akcí, kterou plánujeme  v rámci oslav 935 let od první písemné zmínky o Vinoři. Že stále nevíte o jakou památku jde? Prosím, čtěte dál. Říká se jí RONDEL a je asi 6 800 let stará. Je to stavba z doby kamenné a je o 1 500 let starší než Stonehenge, jedna z cca 200 podobných v Evropě. Její průměr je 55 m (jiné jsou i od 40 do 120 m) a je neobvyklá svým půdorysem, který má tři vstupy – sever, jihozápad a jihovýchod. A naleznete ji mezi ulicemi Dražkovská a Českodubská. Ovšem největší záhadou je její účel! Archeology však překvapily kompletně zachované pozůstatky palisádových žlábků, do nichž byla původně zapuštěna centrální dřevěná konstrukce. Na místě byla nalezena kostěná šídla, broušené sekyrky nebo vypíchná a lineární keramika. Lidé tehdy žili krátce, rychle a museli si vystačit s málem, ale i tak dovedli veliké věci. A vy Vinořáci můžete také dokázat velikou věc! Přijďte vytvořit rondel znovu. Těšíme se na vás!

Jana Česáková Hyklová, Dis., VINCENT