4. CTĚNICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL

8. 7. 2024

 

17.-19. 7. 2024 od 19 hodin, Zámecký areál Ctěnice,

Začíná letní festival, který spojuje nejen obyvatele Vinoře, Kbel, Čakovic a Přezletic, ale i všechny ostatní, kteří mají rádi hudbu ve špičkovém provedení. Připomeňme si všechny festivalové koncerty a u každého z nich se soustřeďme na jednu zajímavost, která se k němu váže. Pořádá MČ Praha-Vinoř (VINCENT) ve spolupráci s Muzeem města Prahy.

1724: BAROKNÍ NOC
17. 7. 2024 od 19:00
na nádvoří zámku Ctěnice

Víte, kdo je to kontratenor?
Výběr z přesně tři sta let staré opery Georga Friedricha Händela „Julius Caesar v Egyptě“ pro vás připravili odborníci na slovo vzatí. V několika rolích slavného díla se vystřídají specialisté na barokní hudbu, sopranistka Petra Havránková, mezzosopranistka Aneta Petrasová a kontratenorista Jiří Kukal, na cembalo je doprovodí Alina Říhová. A kdo že je to ten KONTRATENOR? Kontratenorista je muž, jenž díky zvláštní hlasové technice vyzpívá i výšky, které běžně spadají do rozsahu ženského. V dnešní opeře či na koncertech zpívají tito pěvci obvykle role určené dříve kastrátům, ovšem v historii hudby jsou kontratenoristé známí už z Francie osmnáctého století, kdy právě jim dávalo publikum před kastráty přednost.
Ve Ctěnicích se v roli titulního hrdiny Julia Caesara představí mladý český kontratenorista Jiří Kukal (1994). Syn dirigenta a skladatele Ondřeje Kukala vystudoval Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech a magisterské studium absolvoval na katedře historické interpretace brněnské JAMU pod vedením Ivany Troupové.  Absolvoval mistrovské pěvecké kurzy pod vedením renomovaných umělců Andrease Scholla, Jakuba Burzyňského či Martina Wölfla, v roce 2016 byl finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Triomphe de l’Art v Bruselu. Mezi jeho další soutěžní úspěchy patří 3. cena z Mezinárodní pěvecké soutěže Rudolfa Petráka 2016 v Žilině v kategorii Opera nebo 3. cena z Mezinárodní pěvecké soutěže Pražský Pěvec (2015). Jiří dnes patří mezi nejžádanější české pěvce svého oboru. Věnuje se převážně koncertní činnosti, a to výhradně ve spolupráci s hudebními tělesy zaměře-nými na interpretaci staré hudby jako jsou Czech Baroque Ensemble, Ensemble Inegal, Ensemble Damian či Le Neuve Musiche. Nezapomeňte si tedy do Ctěnic přijít poslechnout umělce, jakých je opravdu ve světě poskrovnu.

Vstupenky na koncert seženete v podatelnách místních úřadů v MČ Praha-Čakovice a obce Přezletice nebo hodinu před začátkem v místě konání koncertu.

1824: ROMANTICKÁ NOC
18. 7. 2024 od 19:00
na nádvoří zámku Ctěnice

Koncert s držitelkou Českého lva
Právě před dvěma sty lety napsal německý skladatel Franz Schubert jeden ze svých nejkrásnějších písňových cyklů s názvem Krásná mlynářka. Příběh mladého tovaryše, který se bezhlavě zamiluje do krásné mlynářky, aby ho nakonec potkal tragický osud, zprostředkuje ctěnickému publiku poprvé ve své kariéře mladý barytonista a sólista opery Národního divadla v Praze Lukáš Bařák, u klavíru mu bude partnerem Zdeněk Klauda.
Aby toho nebylo málo, posluchači nebudou ochuzeni ani o přítomnost oné „krásné mlynářky“. Původní texty v novém českém překladu renomovaného překladatele Zdeňka Hrona přednese v poloscénickém provedení vynikající mladá herečka Pavla Gajdošíková (1991). Absolventka ostravské JAMU získala už během svého ostravského angažmá Cenu divadelní kritiky, Cenu Jantar a nominaci na Cenu Thálie za ztvárnění Maryši ve stejnojmenné inscenaci hry bratří Mrštíků. Od roku 2020 je členkou hereckého ansámblu pražského Divadla pod Palmovkou. V romantickém dramatu ze současnosti ztvárnila hlavní roli dívky Emy, která se v novém vztahu potýká se stíny vlastní minulosti. Za svůj výkon získala Cenu Český lev za Nejlepší ženský výkon v hlavní roli a nominaci na Cenu české filmové kritiky v kategorii Nejlepší herečka.

Vstupenky na koncert seženete v podatelnách místních úřadů v MČ Praha-Čakovice a obce Přezle-tice nebo hodinu před začátkem v místě konání.

1924: JAZZOVÁ NOC
19. 7. 2024 od 19:00
v klubovně Prague City Golfu

Chystáme kyvadlovou dopravu na místo koncertu
Koncert ze sto let staré hudební tvorby amerického velikána George Gershwina a jeho současníků v podání muzikálových zpěváků Natálie Tichánkové a Lukáše Janoty a souboru Jan Kučera Trio je už několik týdnů beznadějně vyprodán. Následující zprávou snad potěšíme zejména dříve narozené majitele vstupenek. Především vinořským seniorůn je totiž určena kyvadlová doprava na místo konání koncertu, již zajistí náš obecní devítimístný minibus. Od 18:00 do 18:45 bude jezdit na trase: prostor u Společenského sálu Pod Normou – Bukovin-ská (u místního úřadu) – Rousínovská – Prague City Golf a zdarma odvážet festivalové návštěvníky. Táž služba je zajištěna i na cestu zpět po skončení koncertu.

Eventuální zbylé či vrácené vstupenky na koncert budou v prodeji hodinu před začátkem
v místě konání.

Robert Rytina, místostarosta,
předseda festivalového výboru CHF