20. LAMPIOŇÁK (PRŮVOD)

30. 10. 2023

4. 11. 2023 | START V 16:30 | PŘED VINOŘSKÝM ZÁMKEM (park) | Pořádá Kultura Vinoř, z.s. za podpory MČ Praha-Vinoř, Muzea města Prahy a sponzorů


Letos se vrátíme k tradičnímu PRŮVODU. Můžete se těšit na pohádkový příběh o dvou královstvích a jeho obyvatelích. Stanete se součástí děje. Zakončení se šermířskou skupinou CITADELA ve Ctěnicích! Nápoje a něco malého na zub. Takže penízky s sebou na teplý nápoj a nebo pivko od pivovaru PANACZECH. Na startu bude k i malý stánek se světýlky (meče, kouzelné hůlky atd)

V minulých dvou letech jsme zvolili jiný formát akce (stanoviště), ale letos se chceme vrátit k tradičnímu průvodu. Trasa povede od Vinořského zámku přes hráz v Obůrkách, kolem hřiště „medůza“ ulicemi i lesem (ďolík) do Zámeckého areálu Ctěnice (MMP) a potrvá volnou chůzí cca hodinu. Ale nemusíte ji projít celou, záleží na vás. Když budete chtít být součástí děje, tak doporučujeme držet se čela průvodu. Pohádkový příběh, který je na konci tohoto článku raději dětem přečtěte, aby věděly, co je cestou může čekat. Budou to postavy hodné i poťouchlé, které budou usilovat o jejich dušičky – lampionky a budou jim nabízet bonbony. Zde tak dáváme tak prostor rodičům k výchovnému poučení: Neber si sladkosti od cizích lidí a příšer!
Doporučujeme: papírové lampionky se světýlky na baterky (pokud budete mít klasickou svíčku, prosíme o její zhašení při vstupu do zámeckého areálu Ctěnice), dobré boty – půjdeme lesem přes bludné kořeny. Dále v lese doporučujeme posvítit si pod nohy třeba mobilem. Kočárky berte s rozvahou. Oblečení dle počasí, rukavičky i čepičky už mohou být potřeba. Můžete vyrazit klidně i v maskách!
A teď ta POHÁDKA! Bylo, nebylo. Ve Vinořském království zavládlo pozdvižení! Posel ze sousedního království přinesl prosbu o pomoc. Ze Ctěnického unesl a zaklel dvě princezny zlý čaroděj. A protože se obě království přátelí, tak to Vinořské vyslalo své dva syny s průvodem pomocníků na jejich záchranu. Šli temným večerem za svitu lampionů a prošli kolem kostela a andělů, kteří jim napověděli kam jíti dál. Pak vedla cesta na hráz mezi rybníky, kde o jejich duše usilovali vodníci, ale tam se zároveň dozvěděli část formulky, která umí zrušit zakletí. Slůvko MUTATIO. Dál se cesta klikatila kolem hřbitova a tam jim duše napověděly kudy dál…
U čarodějnic, které je sváděly na scestí, získali druhou část vysvobozovací formue, slovo FINITE. Kdo nepodlehl svodům tajemných krásek
a sladkostí, tak pokročil až k lesní říši čaroděje, kterou střežili čerti. Kdo i přes ně prošel bez ztráty lampionu, našel v lesním ďolíku čarodějovu skrýš. Zde přišel čas obou princů, kteří bez bázně zlého čaroděje zahnali a s dopomocí vás všech vyslovili formuli MUTATIO FINITE!
Kdyby nebylo tolika hlasů, kouzlo by se nepodařilo! Princezny se probudily ze zakletí a princové si je odvedli přes říši víl do Ctěnického království. Zde se pak konala velká slavnost s turnaji rytířů, kde byl vyznamenám ten nejlepší z nich. Všichni se radovali a dobře poměli. Teplé nápoje pro děti i dospělé, něco k zakousnutí a pivo z pivovaru Panaczech. ZVONEC, POHÁDKY JE KONEC! Tak tohle byla pohádka. Ale bude to tak doopravdy? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!
Těší se na vás spolek Kultura Vinoř, šermířská skupina Citadela a mnoho dobrovolníků. DĚKUJEME MČ PRAHA-VINOŘ, ZÁMECKÉMU AREÁLU CTĚNICE (MMP) A VŠEM SPONZORŮM!