Dnes je - svátek má

textový režim | RSS kanál

 

   
DISKUSNÍ FÓRUM 20 LET SVOBODY

Home > Diskusní fórum






 
Vinoř byla v roce 1990 obec, součást Prahy, kde to vypadalo jako někde na divokém západě. Všude vedly dráty elektrického vedení, telefonu, místního rozhlasu i veřejného osvětlení.Vodovod a kanalizaci měli pouze ti "rovnější" mezi námi. Byli to občané z ulice Lohenická a Moravanská, kteří měli vodovod z OZS a kanalizaci zaústěnou do ČOV rovněž v OZS (Opravny zemědělských strojů) nyní Autotech. Zastupitelstvo vzešlé z prvních svobodných voleb mělo výhodu, že byly připraveny projekty na vodovod, který se budoval a i kanalizaci, která se začala budovat v roce 1992. Od toho roku na celých 5 let se Vinoř změnila v jedno velké staveniště a bylo to dost hrozné pro všechny občany. Ustáli jsme to a od roku 1997 se začaly pomalu dělat jednotlivé ulice. To už byla práce radostnější, která byla i vidět. Rovněž velikou akcí bylo přebudování bývalého chudobince na penzion pro seniory ve Vinoři. Byla rozšířena ZŠ a celkově zrekonstruováno zdravotní středisko, které v roce předání vykazovalo ztrátu mezi náklady a výnosy cca 350 000 Kč ročně. Další akce jako je rekonstrukce plynu, přestavba knihovny a opravy obecních bytů jsou akce, které se promítají do současného volebního období. Za vůbec nejdůležitější akci od roku 1990 do roku 2010 považuji vyčištění a odbahnění soustavy vinořských rybníků, počínaje rybníkem biologickým a konče rybníkem Velká Obůrka. Škoda, že nemohl být vyčištěn i Cukrovarský rybník protože byl, a zatím je, soukromý.

Jaroslav Krajl, bývalý starosta Vinoře


Vinoř za posledních 20 let udělala obrovský rozvoj, přes kompletní zasíťování, sanaci životního prostředí, až po výstavbu a modernizaci.
Úřad již není místem, kam se každý bál dvakrát do týdne přijít, když něco potřeboval, nýbrž každodenně otevřeným a přátelským podnikem, který je tu k Vašim službám.

František Švarc, momentálně starosta, jinak tlumočník a překladatel, věk se už neříká…


Ještě počátkem devadesátých let byla Vinoř docela nehostinným přívěškem Velké Prahy. Dnes je to sebevědomá obec, přívětivé místo k žití.

Jiří Leschtina, novinář (Hospodářské noviny), 53 let


Všechna satelitní městečka kolem hlavního města se v posledních desetiletích výrazně proměnila. Už to nejsou jen místa k přenocování mezi pracovními směnami a nákupy realizovanými v Praze, ale obce se svým autonomním životem a vlastní infrastrukturou. Změny proto vnímám veskrze positivně. Ve Vinoři však postrádám víceúčelový společenský sál pro místní kulturu.

Petr Ettlerr, výtvarník, 62 let


Změny ve Vinoři vidím s odstupem času víceméně kladně. Velkou naději jsem vkládal do voleb místního zastupitelstva, když vyhrála ODS. Nakonec se ale ukazuje, že původní převaha straníků z ODS zvolených po volbách, je semleta „koalicí“ KDU/ČSL a KSČM.
Co se ve Vinoři za tu dobu změnilo k lepšímu, k horšímu?
Na prvním místě bych asi zvolil to co se tu událo k lepšímu. Tím je asi akce „Nová škola“.Neboli přístavba tělocvičny a nových prostor školy. V téměř celé obci se opravily nebo vybudovaly chodníky. Vzniklo zde středisko Vincent a knihovna, informační centrum. Začalo, nebo se pokračuje s revitalizací rybníků a potoků. Zřídila se nová naučná stezka. V obci se konečně objevily i informační vývěsky. Malé děti se mohou zabavit na několika dětských hřištích a v mateřském centru.
Naproti tomu je v obci velice kapacitně přeplněná lékařská péče pro děti, kde jednoho lékaře navštěvují i děti z okolních obcí Satalice, Kbely, Přezletice, Podolánka a Radonice..Nákupní středisko Norma je také spíše z dob slávy organizací jako byla Včela a Pramen. Na křižovatce u pizzerie chybí velice potřebný semafor, neboť v ranních hodinách je téměř nemožné bezpečně najet na ulici Mladoboleslavskou. Narozdíl od malých dětí se místní dorost může scházet tak leda na lavičce v parku, nebo v altánu postaveném obcí pod Normou. Chybí volně přístupné sportoviště typu stezky na kolečkové brusle, skatepark pro teenagery apod.

Petr Lichtenberg , vedoucí oprav leteckých přístrojů , 42let


Změny nejen ve Vinoři vnímám jednoznačně pozitivně. Soukromé vlastnictví vede k větší odpovědnosti. Ve Vinoři je ale vidět i obrovský kus práce ve veřejné sféře.

Karel Janko, správce IT FSV UK, 36 let


Jsem ve Vinoři příliš krátce na to, abych mohl významné změny zachytit. Od starousedlíků každopádně vím, že tu byl na celou obec jeden telefon, chodníky chyběly, prostě zmar jako na většině míst ve východním bloku. Manželka mi teď ještě připomněla, že Ctěnický zámek s nynějším krásným parkem byl na spadnutí a sloužil jako kravín. Když tyhle vzpomínky srovnám s nynějším stavem, tak musím konstatovat, že změny nelze vnímat jinak než jako zásadně pozitivní.

Adam Šůra, novinář (týdeník Respekt), 30 let

 
 
 

   KONTAKT

  Odpovědi na otázky zasílejte na adresy:
klaralowenstein@yahoo.it
starosta@praha-vinor.cz
   

Zajímají nás odpovědi na následující otázky:

  • Splnila sametová revoluce Vaše očekávání?

  • Jak vnímáte změny ve Vinoři?

  • Co se ve Vinoři za tu dobu změnilo k lepšímu, k horšímu?

  • K čemu jste za dvacet let svobody dospěl/a?

Uvádějte laskavě vaše jméno, profesi a věk.

 





Úřad MČ Praha-Vinoř, ul. Bohdanečská 97, 190 17   Praha-Vinoř, tel./fax 286 851 114, tel. 286 851 483, e-mail: vinor@praha-vinor.cz
©2007-2010 MČ PRAHA-VINOŘ, všechna práva vyhrazena