Městská část Praha-Vinoř

Home > MČ Praha-Vinoř > Spolky a organizace > TOM BOBŘI



 
TOM BOBŘI
   
   
 
 
thn00003.jpg1.5.-2.5. 2010 Výprava do Polska

thn00004.jpg8.5. 2010 Závody v Českém Brodě

24.4.2010 jsme se zúčastnili oblastního kola turistického závodu v Hradci Králové u rybníku Biřička.
Počet závodníků zde byl historicky nejslabší za 11 let, co pamatuji, ale i přes chabé množství soutěžících naše děcka běžela naplno a ze získaných medailí se radovala stejně jako by šlo o olympiádu.
Po skončení závodu jsme se šli projít Hradcem na Staré město ke kostelu sv. Ducha, k Bílé věži s třetím největším zvonem v České republice – Augustinem. Prošli jsme podél nábřeží okolo Muzea východních Čech projektovaném Janem Kotěrou a pak valili na vlakové nádraží.
Rozhodli jsme se, že když máme tolik času, je krásné počasí a hlavně – máme lístek SoNe, díky kterému můžeme za velmi výhodnou cenu jet vlakem kam nám libo, že vyrazíme podívat se do Jičína.
Historický střed Jičína je krásný. Na své si přijdou fotografové. V nesčetných variantách lze fotit průhledy, podloubí, Valdickou bránu. Děti se zabaví v Rumcajsově ševcovně.
Odpoledne v Jičíně rychle uteklo a nám nezbylo než nasednout na vlak a vydat se ke svým domovům směr Praha.

 

thn00008.jpg VÝLET NA BEZDĚZ 17.4.2010
Naše cesta začala brzy ráno odjezdem z vysočanského nádraží s výstupem v Doksech. První kroky vedly k Máchovu jezeru. Prázdné kempy a pláže, ticho a klid, šplouchající vlnky. Pěkná idylka.
Po červené turistické značce jsme se vydali Máchovou cestou na 7,5 km vzdálený Bezděz.
Trefili jsme se do pěkného počasí, sice foukal studený větřík, ale sluníčko pěkně svítilo a my jsme v pohodě došli až k úpatí Bezdězu. Výstup na hrad nám dal trochu zabrat, ale odměnou za to byl hrad samotný.
Stručně z historie. Hrad založil Přemysl Otakar II., vznik hradu souvisí s jeho rozsáhlým kolonizačním úsilím. Byl určen k ochraně královského panství a obchodní cesty vedoucí z Mělníka do Žitavy. Ota Braniborský zde věznil královnu Kunhutu a Otakarova syna Václava II.
Ve sledu času hrad získal také Albrecht z Valdštejna, který sem povolal mnichy řádu sv. Augustina. Do roku 1785 zde byl klášter montserratských benediktinů, Bezděz se stal významným mariánským poutním místem. Po zrušení kláštera byl hrad opuštěn a stává se inspirací pro mnoho romantických umělců. Karla Hynka Máchu netřeba jmenovat.
A teď jsme se na jeho velkou věž vyškrábali i my a s úžasem hledíme na všechny světové strany. Před námi se rozprostírají téměř letecká panoramata. Přehlížíme snad čtvrtinu naší republiky. V oparu v dálce se blýská stříbrný Ještěd, bělají Krkonoše, více na sever poznáváme kopec Klíč u Sloupu v Čechách, kde jsme byli loni na táboře, vidíme Říp, komíny elektrárny v Mělníku, políčka, lesy, cesty. Počasí je k nám i přes popílek z islandské sopky více než přívětivé, den státního smutku s Polskem připomíná i zde na věži napůl žerdi svěšená státní vlajka.
Přiznávám se, že na Bezdězu jsem před tím nikdy nebyla, překvapil mě svou rozsáhlostí a i přes to, že je v dost zuboženém stavu, svou krásou.
Šárka Lehmannová – TOM Bobři Vinoř

27. 3. 2010
se děti z našeho turistického oddílu zúčastnily závodu Středočeského poháru v Kralupech nad Vltavou. Domů jsme se vrátili se dvěma medailemi.
Přebornicí Středočeského kraje a zlatou medailí nás potěšila Monika Kvapilová v kategorii starší žákyně, třetí místo a bronzovou medaili vybojovala v kategorii nejmladší žákyně Adéla Petrilaková.
Obě děvčata podala velmi dobrý běžecký i vědomostní výkon. Z Kralup jsme se vrátili povzbuzeni pro Mistrovství Prahy, které už několik let pořádá náš oddíl v Obůrkách ve Vinoři. Letos se poběží 11.4.2010
Všechny turistické závody jsou přístupné také široké veřejnosti. Podrobné informace mohou případní zájemci nalézt na webových stránkách www.turisticky-zavod.cz
Katka Petrilaková a Šárka Lehmannová – vedoucí oddílu TOM Bobři


6. 4. 2008.4. se u nás konalo Mistrovství Prahy v orientačním běhu.
Děkujeme všem organizátorům a turistickému oddílu Bobři.

foto: Hana Srnová